Zvonky na zahradě

13.06.2023

    Červen patří mezi měsíce, kdy zahradu zkrášlí spousta květů keřů a trvalek. Vedle pivoněk, kontryhelu, šalvějí, kopretin kvete i zvonek broskvolistý (Campanula persicifolia) a zvonek klubkatý (Campanula glomerata).

    Zvonek broskvolistý kvete na slunci i v polostínu. Je nenáročný, snese přísušky, i kamenitou půdu. Během června vykvete na dlouhých stoncích a dosáhne i výšky kolem jednoho metru. V červenci je už odkvetlý, dlouhé stonky můžeme odstřihnout a na záhoně zbyde jen nízký trs s listy. 

     Na zahradě se po odkvětu semení a při tom záhon nezaplevelí na úkor ostatních rostlin. Není roztahovačný jako některé trvalky. Zahrada se tak každým rokem mění podle toho, kde si semínka zvonku broskvolistého najdou nové, další místo. 

     Zvonek broskvolistý kultivar Alba kvete bílými zvonky a může se tak uplatnit v tmavších koutech zahrady, kde je bílá barva výraznější, zvláště při soumraku. 

     Zvonek broskvolistý je také krásný ve váze, vydrží hezký kolem   1 týdne např. spolu s již zmíněným kontryhelem, kopretinou, šalvějí,....

      Více také zde: 

https://www.zahradavobyvaku.cz

https://herohero.co/zahradavobyvaku 

Kultivar Alba před tmavým pozadím v porovnání s klasickou modrou barvou zvonku.
Kultivar Alba před tmavým pozadím v porovnání s klasickou modrou barvou zvonku.
Zvonek broskvolistý vysemeněný mezi kameny.
Zvonek broskvolistý vysemeněný mezi kameny.