Květiny ze zahrady do vázy při měnícím se klimatu

25.08.2023

     Neustále hledám a přemýšlím o méně náročných květinách, které vydrží co nejlépe měnící se klimatické podmínky. Ráda používám na zahradách trvalky, které lze použít i k řezu, do vázy, ke zkrášlení interiéru.

     Vysoké letní teploty a sucho, to nejsou zrovna nejlepší vhodné podmínky pro trvalky, které by mohly zdobit zahradu svými květy a ještě k tomu zdobit interiér ve váze. Často je třeba květiny k řezu hodně zalévat. Inspiraci hledám v přírodě, při pozorování v jakých podmínkách ty které rostliny dokáží růst a kvést ve své plné kráse.

    Tady je pár tipů na ne tak časté trvalky, které lépe snesou sucho a které ozdobí svými květy také interiér.

    Na jaře kvetoucí např. plnokvětá smolnička nebo také kohoutek (Lychnis viscaria ´´ Plena´ ). Kvete v květnu až červnu. Čistý druh, s jednoduchými květy, roste u nás i na travnatých suchých stráních.

Smolnička, kohoutek obecný, kultivar Plena
Smolnička, kohoutek obecný, kultivar Plena

     V létě kvetoucí mydlice lékařská, taktéž v plnokvěté formě (Saponaria officinalis ´´ Rosea Plena´´). Kvete od června do září. Snese dobře taktéž sucho. Po odkvětu nebo po odstřihnutí květů do vázy znovu nakvete stejně jako mnoho trvalek.

     Voňavá marulka (Calamintha nepeta), v různých kultivarech, nepatří sice ke klasickým květinám k řezu, ale já mám tyhle květiny z čeledi hluchavkovité (stejně jako např. šanty) moc ráda pro svoji nenáročnost a zvládání teplého suchého počasí. Pochází stejně jako levandule ze Středomoří. Kvete také celé léto od června do září. Po ostříhání stonků s malými květy znovu nakvete. Krásně svými jemnými drobnými květy doplní kytici a ještě ji provoní. Jen pozor na létající savý hmyz😊. 

Marulka lékařská v kultivaru.
Marulka lékařská v kultivaru.

   Podle pravidel certifikace přírodních zahrad (https://prirodnizahrada.eu) by v přírodních zahradách měly růst hlavně rostliny s jednoduchými květy, ne plnokvětými. Jednoduché formy květin jsou oblétávány hmyzem oproti plnokvětým formám. Ty pyl netvoří. 

   Pro přírodní zahrady jsou samozřejmě nejpřínosnější původní botanické druhy, které rostou v České republice. K našim původním rostlinám, které snáší dobře sucho, patří např. hlaváč žlutavý (Scabiosa ochroleuca). Tvoří drobné žluté květy v červenci až září a i když květ odpadne, zanechá na rostlině vzhledné "šištičky" se semínky. Může být hezkým doplňkem do kytic do vázy.

Hlaváč žlutavý na stepi
Hlaváč žlutavý na stepi

   Plesnivka (Anaphalis sp.) má zase drobná bílá kvítka, která se hodí na sušení, do suchých vazeb. Kvete od srpna do října a je dobře přizpůsobená zvládat sucho. Její bílá květenství jsou na podzim výrazným prvkem v záhoně nebo také v kytici.